16 Eylül 2015 Çarşamba

Pilates vs..

Herhalde pilates ile ilgili yazı yazacağım diyeli bin yıl oldu :) Farkındayım, tembellik diz boyu ama vakitsizlik, kafayı bir türlü toparlayamama diyoruz aslında biz buna..

Nasıl başlayacağımı bilemiyorum ama herhalde çok önce yazdığım doğum kilolarını verme yazımı okuyanlar hatırlar, doğumdan öncesine göre bir 4-5 kg fazla ile hayatıma devam ediyordum. Bu çok büyük bir sıkıntı değildi benim için ama sırtımda ve belimde artan ağrılar, fazla kilolu olmamama rağmen yağ oranımın yüksek olması, vücudumun sıkı olmaması, selülit problemi, beldeki simit görünümü, basen problemi derken bu işin böyle gitmeyeceğine karar verdim.

Aslında benim zaten evde bazı pilates aletlerim mevcuttu ve Ebru Şallı sağolsun, videolarını izleyerek kendi çapımda öğrendiğim bazı hareketlerle bu dünyaya giriş yapmışlığım vardı. Ama olmuyor işte o iş öyle.. Belirli bir disiplini sağlamak, hareketleri gerçekten doğru yapıp yapmadığınızdan emin olmak çok zor. Sonrasında hayatımda ilk defa bir spor salonu üyeliğine de giriştim ve ilk 6 ay belirli bir düzende antrenmanlarıma devam ettim- salon ortamını ve yaptığım antrenmanları hiç sevmememe rağmen.. Araya giren NY seyahatinden sonra ise bozulan düzenle de en son üyelik bitim tarihine kadar spor salonunun kapısından geçmedim neredeyse :)
Personal Trainer ile çalışma fikrinin kafamda yer etmeye başlamasının sebebi çevremden duyduğum benimkine benzer hikayelerde inanılmaz fark yarattığına dair söylemlerdi. Karar verip araştırmaya giriştiğimde de önceliğim işime ve evime yakın olması dolayısıyla Çekmeköy bölgesiydi. Normalde Bağdat Caddesi tarafında inanılmaz fazla pilates stüdyosu var ve fiyatlar çok çeşitli ama Çekmeköy diye araştırınca hepi topu 3 salon çıkıyor karşınıza. Ben ilk 2 salonda telefon konuşmasından belirli seviyede bir elektrik alırken, 3. ve son yer olan Profit Pilates' den şu anki hocam ve gerçekten hayatımın bir parçası Emrah ile konuşurken işte bu dedim. İnanılmaz detaylı bilgi verdi, samimi geldi, ne yaptığını biliyor ve bunu iyi de yansıtıyordu. Fiyatlar zaten tüm
salonlarda hemen hemen aynıydı, saati 90 TL. Gerçekten toplama bakıldığında pahalı geliyor insana, hele de spor salonu üyeliği ile filan karşılaştırılırsa.. Ama doğru bir karşılaştırma olmuyor bu, çünkü adı üstünde özel, personal, birebir.. Ayrıca 10'luk, 20'lik paketler aldığınızda da fiyat otomatikman azalıyor, yine de evet, iyi bir bütçe ayırmanız gerekiyor bu işe.. Hele bir de vücudunuz değişince gardrop yenileme kısmını da katarsak, baya baya bütçe lazım :))

Şimdi Profit Pilates Studio nasıl bir yer, Emrah ve Fikret kimlerdir, nasıl çalışırlar ben çok detaylı alatmayacağım, çünkü zaten buraya tıklayıp röportajlarını okumanız tüm bilgiler için yeterli :)

Benim sürecime gelirsek.. İlk olarak ölçümlerle işe başladık. Burada da paylaşacağım ölçüm çizelgesini ve nelere bakıldığını göreceksiniz. Genel olarak, boy, kilo, yağ oranı, kas oranı, bedenin çeşitli bölgelerinin mezura ölçümleri, beden kitle endeksine bakılıyor. Bunun yanında duvardaki bir çizelgenin önünde duruyorsunuz ve postürünüze, duruşunuza, herhangi bir duruş bozukluğu vs. var mı tüm bunlar inceleniyor. Örneğin benim sağ omzum soldan aşağıda duruyor, veya sağ bel oyuntum soldakinden fazla. Ayrıca bende lordoz da varmış, bunu da bu ölçümle görmüş oldum. Doğum yapmış olmak lordozu arttırabiliyormuş mesela..

Ölçümlerden sonra Emrah bana ne istediğimi sordu. Buna verebilecek bir sürü yanıtınız olabilir, sıkılaşmak, zayıflamak, kas yapmak, fit olmak, sağlıklı olmak veya sadece kendinize ait vakit yaratmak.. Benim için hepsi geçerli :) Sonrasında da ölçümler ve deneyimine dayanarak bana neyin lazım olduğunu söyledi, hemen hemen örtüşüyordu beklentilerimle. Bunların ortak kümesi kapsamında bir programa başladık ve ben inek öğrenci olarak herşeye hemen hemen harfiyen uyum sağladım.

Burada şöyle bir detay da vermem lazım, bir çok yer deneme dersi yapıyor en başta. Bizimkilerde böyle bir uygulama yok. İlk başta insana antipatik gelse de nedenini açıkladıkları zaman çok mantıklı. Çünkü özellikle hiç pilates yapmamış birinin sadece bir deneme dersi ile herhangi bir karar vermesi pek mümkün değil. Tabi sizi sakatlama pahasına göz boyamak için gereksiz ağır hareketler yaptırılmazsa.. Bunu söylüyorum çünkü bu yönteme başvuran pek çok salon varmış. Sadece deneme dersinde değil elbet, işini bilmeyenlerin eline düşerseniz sonrasında da sakatlanmanız olası -ki bizim ofiste başına böyle bir iş gelen arkadaşım da var. Dolayısıyla çok ince eleyip sık dokumak, gerçekten denenmiş, referanslı, tavsiye üzerine bir yerlere gitmek lazım.

Hani demiştim ya mesela Bağdat Caddesi'nde adım başı pilates stüdyosu var ve fiyatlar çok çeşitli diye, işte tam da bu söylemek istediğim. İşini bilenle bilmeyeni iyi ayırmak lazım :)


Sonuç olarak 17 Ocak'ta ilk ölçümüm ve dersimle başladığım bu yolculuk benim için günden güne daha da keyifli hale geldi ve ilk başlarda biraz form kazanayım yeter derken asla vazgeçmeyi düşünemediğim bir alan oldu hayatımda.
Bu süre zarfında bir çok süreçten geçti antrenmanlar. Bunları da genel olarak şöyle özetleyebilirim. Öncelikle sadece pilates ile başladık. Ortalama haftada 2 gün, bazen 3 gün, 1 saat pilates ve sonrasında da 20 ile 30 dk. arasında cardio yaparak yaklaşık 2 ay geçirdim. Pilates derslerinin ilk 10-15 dakikası genelde mat üzerinde nefes ve karın egzersizlerinden, sonrası ise salonda bulunan 3 farklı reformer alette vücudun hemen hemen her bölgesinin sırasıyla çalıştırıldığı egzersizlerden oluşuyor. Bu hareketlerin zorluk/ağırlık dereceleri siz daha iyisini yaptıkça arttırılıyor. Yani aslında hiçbir zaman "artık çok iyi öğrendim, rahat bir ders geçirdim" diyemiyorsunuz :)
Dersin son 5 dk.sı işin en keyifli kısmı, çünkü esneme bölümü, adeta bir masaj..

Sonrasında da üst katta bulunan bisiklet, yürüyüş/koşu bandı veya eliptik ten birini tercih edeceğiniz 30 dk lık bir cardio antrenmanı ile işin cilasını çekiyorsunuz bir nevi :)
Yaz ayları yaklaştığında Emrah bana bir diyet programı verdi, kısa ama çok etkili, tamamen protein alma üzerine bir beslenme düzeni. Aslında bu çok sağlıklı ve tavsiye edilen bir şey değil, dukanın atak/şok evresi diyelim. Ama kısa sürede yağ dokusunda azalma yaşayıp hızlı bir sonuç istiyorsanız senede 1 kez yapılabilir bence. Zaten toplamda 3 gün sürdü benimki ve öyle aşırı zorluk çekmedim. Tabi yulaf kepeğinden karbonhidrat ihtiyacını karşılamak ve bol su içmek çok önemli.

 
Bunun sonrasında işe yeni bir oyuncu dahil oldu, gym, ya da ağırlık antrenmanları diyelim. Salonun üst katı tamamen gym alanı. Emrah zaten ilk başta bana bundan bahsetmişti, bir süre sonra daha iyi sonuç alabilmek için ağırlık çalışmaya başlayacağız, sonra size pilates yetmeyecek ve sadece ağırlık çalışmak isteyeceksiniz, sonra belki devreye crossfit girecek, sonra belki başka antrenmanlar vs. vs. diye.. Şimdilik pilates + gym çok iyi geliyor, bakalım :)

 
Oyuna gym dahil olunca bir ay kadar haftada 2 gün pilates ve 1 gün ağırlık çalıştım ve gerçekten tam yaz tatili öncesi, yani yaklaşık 6 ayda benim için tamamen istediğim noktadaydım. İnanılmaz bir mutluluk ve motivasyondu. Üstelik sıkılarak değil eğlenerek, severek ve elbette sonuç aldıkça heveslenerek.. Ama Emrah' a göre hiçbir zaman tam olarak o noktaya gelemedim aslında :)
Sonra tabi araya tatiller girdi, yaz geldi daha çok sosyalleşildi, yenildi, içildi.. Hiçbir zaman ipin ucu tamamen kaçmadı, o disiplini korumaya devam etmeye çalışıyorum ama yaz başı ve ortasındaki ölçümlerde kaçamaklar hemen kendisini gösteriyor. Şimdi zaten kendimden çok mutluyum, sadece güzel ve fit görünmek değil, daha sağlıklı ve dinç hissetmek adına geldiğim noktadan memnunum. Hep sabah işe gitmeden kalkıp sporunu yapan, ya da tüm yoğunluğuna rağmen bundan vazgeçmeyen insanlara özeniyordum, şimdi onlardan biri oldum gibi hissediyorum :) Ayrıca evet gerçekten şu an 2. bir çocuk düşünmüyorum ama aklımın bir köşesinden hep tekrar çocuk yaparsam çok daha çabuk toparlayabilirim kendimi diye bir düşünce de geçmiyor değil :)


Bitirirken, işte ölçüm tablom.. Bu sıralar yeni bir ölçüm daha alacağız, umarım Temmuz'dan farklı olur..
 1 yorum:

  1. http://minebblogu.blogspot.com.tr buda benim blogum , okuyup beğenip takip ederseniz çok sevinirim. :)

    YanıtlaSil